Co to jest peeling enzymatyczny i jak go wykonać?

0
Co to jest peeling enzymatyczny i jak go wykonać?

Złuszczenie naskórka to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny. Dzięki niemu pozbywamy się martwego naskórka, suchych skórek, a na dodatek wygładzamy i oczyszczamy skórę. Nie każdy jednak peeling sprawdzi się do każdego rodzaju skóry. Szczególnie mowa tu o osobach mających skórę wrażliwą, trądzikową, czy  naczyniową. W takim przypadku warto postawić na łagodniejszą, ale równie skuteczną wersję tego kosmetyku, czyli peeling enzymatyczny.

Peeling enzymatyczny co to?

Peeling enzymatyczny uznaje się za jeden z najłagodniejszych sposobów złuszczania martwego naskórka. Kosmetyk ma zwykle postać gęstej pasty. W przeciwieństwie do peelingów mechanicznych nie zawiera on drobinek ścierających. Dzięki temu ten typ kosmetyku może być używany nawet przez osoby z bardzo wrażliwymi skórami, czy trądzikiem. Bez obaw możesz wykonać taki zabieg w domowym zaciszu. Działanie peelingu enzymatycznego opiera się bowiem na enzymach. Możesz spotkać się także z inną nazwą peelingu – eksfoliacja.

Jak działa peeling enzymatyczny?

Działanie peelingu enzymatycznego oparte jest na enzymach. Najczęściej są to enzymy roślinne. Działają one delikatnie, ale skutecznie rozpuszczając warstwę rogową naskórka. Z tego względu peeling enzymatyczny jest mniej drażniący dla skóry. W przeciwieństwie do peelingów mechanicznych działa bez pocierania skóry. Dzięki temu kosmetyk może być używany nawet przez cery naczyniowe i szczególnie wrażliwe.

Zasada działania peelingu enzymatycznego opiera się na proteolizie, czyli polega na rozkładzie białek na peptydy i aminokwasy. Dodatkowo oprócz usuwania zrogowaciałego naskórka, eksfoliacja pobudza tworzenie się nowych komórek i sprawia, że substancje odżywcze zawarte w kosmetykach nakładanych na twarz są lepiej przyswajane. Regularne używanie peelingów enzymatycznych niesie za sobą wiele korzyści. Dzięki temu zabiegowi Twoja skóra będzie lepiej oczyszczona, poprawi się jej koloryt, będzie bardziej wygładzona, a pory i zaskórniki ulegną widocznemu zmniejszeniu.

Rodzaje enzymów w peelingach

Najczęściej wykorzystywanymi enzymami w peelingach są enzymy roślinne. Najbardziej popularne to:

  • papaina – enzym pozyskiwany z owoców papai; rozjaśnia przebarwienia słoneczne i blizny potrądzikowe
  • bromelanina – pozyskiwana z ananasa, wykazuje przede wszystkim działanie złuszczające i wygładzające
  • z mango – wpływa na uelastycznienie skóry
  • aktynidyna – pozyskiwana z owoców kiwi
  • ficyna – pochodzi z fig, enzym o silnym działaniu.

Peeling enzymatyczny jak stosować

Zanim wykonasz peeling enzymatyczny wybierz kosmetyk, który będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej skóry. Przed użyciem możesz wykonać próbkę uczuleniową, aby mieć pewność, że produkt jest dla ciebie bezpieczny. Używanie peelingu enzymatycznego jest naprawdę bardzo proste. Kosmetyk nakładamy suchymi dłońmi na lekko wilgotną, wcześniej oczyszczoną skórę. Następnie wykonaj delikatny masaż zwilżonymi dłońmi, peeling zamieni się w mleczną emulsję. Masaż w zależności od cery powinien trwać 5-10 minut. W przypadku cer bardzo wrażliwych nawet krócej. Peeling możesz pozostawić na kilka minut na skórze, a następnie zmyć. Nie martw się jeśli poczujesz lekkie szczypanie. Jeśli dyskomfort będzie jednak zbyt duży, zmyj kosmetyk od razu.

Pamiętaj, że najlepsze efekty osiągniesz przy regularnym stosowaniu peelingu enzymatycznego. Nie bądź zaskoczona, że skóra już po pierwszym użyciu nie stanie się dokładnie wygładzona i miękka. Peeling enzymatyczny w przeciwieństwie do mechanicznego nie działa tylko na powierzchni, więc efekty jego stosowania będą jeszcze lepsze. Peeling enzymatyczny wykonuj raz w tygodniu lub rzadziej zgodnie z potrzebami Twojej skóry.

Kiedy nie stosować peelingu enzymatycznego

Peeling enzymatyczny jest raczej bezpiecznym i łagodnym kosmetykiem, ale również w jego przypadku istnieją przeciwwskazania do jego stosowania lub przerwania zabiegu. Przede wszystkim jeśli po nałożeniu peelingu odczuwasz silne pieczenie, szczypanie lub skóra po jego zmyciu jest mocno zaczerwieniona, ten typ kosmetyku może nie być dla Ciebie odpowiedni. Przy wykonywaniu peelingu enzymatycznego może wystąpić delikatne pieczenie, czy szczypanie. Gdy jednak jest to zbyt duży dyskomfort to znak, że działanie kosmetyku jest dla Twojej skóry zbyt drażniące i lepiej go zmyć. Ważnym przeciwwskazaniem do korzystania z tego zabiegu są również rany, zadrapania oraz szczególnie zaognione stany zapalne.

Który peeling enzymatyczny wybrać

Jak wybrać najlepszy peeling enzymatyczny? To proste! Kosmetyk musi być dopasowany do potrzeb Twojej skóry. Poniżej nasze propozycje.

Enzymatyczny peeling dla cer wrażliwych i naczyniowych Sylveco

Działania peelingu enzymatycznego Sylveco oparte jest na dwóch enzymach: papainie oraz bromelainie. Peeling delikatnie, ale jednocześnie skutecznie usuwa martwy naskórek i wygładzi Twoją skórę. Jest bogaty w mocno odżywcze oleje oraz masła. To kosmetyk idealny także dla wegan.

Regenerujący peeling Bema

Peeling regenerujący Bema zawiera mikrogranulki moreli oraz papai. W jego składzie znajdziesz również orzechy brazylijskie o działaniu antyoksydacyjnym. Peeling zapewni Ci delikatne złuszczanie, rozjaśnienie skóry oraz dogłębne oczyszczanie.

FAQ - najczęściej zadawane pytania:

1. Czy peeling enzymatyczny można robić latem?

Nie ma wyraźnych przeciwwskazań, aby nie wykonywać peelingu enzymatycznego latem. Najważniejsze, aby obserwować swoją skórę. Po opalaniu radzimy odczekać kilka dni z wykonaniem zabiegu. Za to warto go zrobić tuż przed opalaniem. Opalenizna utrzyma się dzięki temu dłużej.

2. Czy peeling enzymatyczny może być używany przez kobiety w ciąży?

Jeśli jesteś w ciąży nie musisz rezygnować z tego etapu pielęgnacji. Warto jednak przed aplikacją kosmetyku wykonać próbę uczuleniową. Zwróć też uwagę na oznaczenia umieszczone na produkcie. Jeśli nie jest on przeznaczony dla kobiet w ciąży, na pewno pojawi się tam taka informacja.

3. Peeling enzymatyczny rano czy wieczorem?

Wszystko zależy od tego jakich kosmetyków używasz do pielęgnacji skóry. Jeśli wieczorem nakładasz na twarz produkty z kwasami, lepiej wykonać peeling rano. Natomiast jeśli najczęściej przed pójściem spać sięgasz po krem nawilżający czy liftingujący, peeling zrób wieczorem.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Menu Szukaj więcej więcej
    • Couleur Caramel
    • Zapraszamy do kontaktu od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 16:00

    • Tel.:512-985-884
    • E-mail:sklep@couleurcaramel.pl
    • Zapisz się do newslettera
      Otrzymasz powiadomienia o promocjach i nowościach...i odbierzesz kupon o wartości 10 zł na pierwsze zakupy!
Darmowa dostawa od 150 PLN
Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 150,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl