Uczulenie na kosmetyki to poważna sprawa - zwykle następuje gwałtownie i od razu po użyciu kosmetyku. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy kosmetyki naturalne mogą uczulać, skoro ich skład jest niemal w 100% naturalny. W tym wpisie odpowiemy na to pytanie, rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości oraz podpowiemy jak odróżnić alergię od podrażnienia.
Spis treści
- Kosmetyki naturalne - co to jest?
- Czy kosmetyki naturalne mogą uczulać?
- Alergia czy podrażnienie - jak rozróżnić?
- Co zrobić, gdy uczulił mnie kosmetyk?
- Uważnie czytaj składy
Kosmetyki naturalne - co to jest?
Czym są kosmetyki naturalne? To te produkty, które w składzie mają w większości esencje i wyciągi roślinne, ekologiczne. Nie zawierają parabenów, parafiny, silikonów, SLS i SLES, a także pochodnych syntetycznych kwasów i alkoholi tłuszczowych. Żeby kupić w pełni kosmetyk naturalny, należy wczytać się w jego skład. Zwłaszcza że coraz popularniejsze są kosmetyki, które swoimi opakowaniami sugerują, że są naturalne - a wcale takie nie są. Prawdziwe kosmetyki naturalne nie zawierają także sztucznych aromatów i substancji zapachowych.
Czy kosmetyki naturalne mogą uczulać?
Zwykle alergie na kosmetyki są utożsamiane z tymi drogeryjnymi produktami, które mają w składzie agresywne, chemiczne środki myjące. Zazwyczaj to one są odpowiedzialne za podrażnienia lub uczulenie. Nie oznacza to jednak, by z góry zakładać, że kosmetyki naturalne to kosmetyki hipoalergiczne, skoro mają dobry i naturalny skład.
Naturalne kosmetyki do twarzy są łagodniejsze w działaniu, jednak nie rozwiązują one problemów skórnych. Owszem, te produkty mniej wysuszają skórę i są delikatniejsze, ale mimo wszystko zawierają składniki, które mogą być alergenami. Do takich składników zalicza się np. rośliny (nagietek, rumianek, aloes, dziurawiec, pokrzywa) i naturalne substancje zapachowe (cynamonowy, lawendowy, miętowy, różany, cytrynowy). Reakcja alergiczna na twarzy może także pojawić się przez miód, mleczko pszczele czy lanolinę, które często wykorzystuje się do produkcji kosmetyków naturalnych.
Kosmetyki naturalne więc mogą Cię uczulić - mimo że zawierają produkty pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego, bez chemii czy konserwantów oraz szkodliwych środków myjących. Warto więc przed wypróbowaniem nowego kosmetyku przeprowadzić krótki test na skórze, np. na wierzchu dłoni czy na wewnętrznej stronie nadgarstka (odczekaj 24 lub nawet 48 godzin). Dzięki temu ewentualne uczulenie na krem nie pojawi się na Twojej twarzy przed ważnym wydarzeniem (np. randką czy ważnym spotkaniem w pracy).
Alergia czy podrażnienie - jak rozróżnić?
Wiesz już, że uczulenie na kosmetyki może pojawić się także przy stosowaniu kosmetyków naturalnych. Jak odróżnić alergię od zwykłego podrażnienia? Alergie na kosmetyki objawiają się wysypką lub tak zwaną pokrzywką. Co ważne - pokrzywka może wystąpić nie tylko w miejscu, w którym stosowałaś kosmetyk, ale może pojawić się na całym ciele! Zwykle takie miejsca są opuchnięte i utrzymują się długi czas.
Podrażnienie to zmiany skórne, które trwają krócej - pojawia się rumień a miejsce, które jest podrażnione, swędzi, ale wszystkie objawy ustępują, gdy skończysz używać kosmetyku. Podrażnienie zwykle mija po około dniu lub dwóch od zakończenia stosowania podrażniającego kosmetyku.
Co zrobić, gdy uczulił mnie kosmetyk?
Na Twojej twarzy pojawiło się uczulenie - co robić w takiej sytuacji? Jeżeli rozpoznałaś u siebie reakcje alergiczne, to na początek odstaw najnowszy kosmetyk, którego zaczęłaś używać. Wróć do sprawdzonych, przetestowanych na sobie produktów. Żeby złagodzić opuchliznę przemyj twarz zimną wodą, a potem przyłóż do opuchniętego miejsca kostki lodu. Na reakcję alergiczną powinny pomóc leki antyhistaminowe i kojące żele (najlepiej te, mające w składzie pantenol i/lub aloes). Jeżeli jednak opuchlizna nie schodzi lub wręcz się powiększa, jedź jak najszybciej do lekarza. Możesz dla ułatwienia wziąć ze sobą produkt, który wywołał alergię.
Uważnie czytaj składy
Uczulenie na kosmetyki naturalne wynika z zawartości potencjalnych alergenów, pochodzenia naturalnego. Niektórzy mają uczulenie na pyłki drzew, a niektórzy na konkretne rośliny, które mogą znaleźć się na przykład w szamponie czy kremie do twarzy. Częściej występują jednak alergie na kosmetyki drogeryjne - w dużej mierze zawierają one silne substancje myjące, które mogą uczulać lub wywoływać podrażnienia. Dlatego przy zakupie kosmetyków nie kieruj się wyłącznie wyglądem opakowania - zawsze czytaj składy. Dzięki temu będziesz miała pewność, że ryzyko wystąpienia u Ciebie alergii jest dużo mniejsze.
zimnarecenzuje
Ja sama jestem alergiczką i wiem jak trzeba uważać ;)
Kokaa
@zimnarecenzuje O, a jakich kremów używasz?