
Szczotkowanie ciała na sucho już od dłuższego czasu bije rekordy popularności jako element pielęgnacji ciała. Masaż szczotką przynosi wiele korzyści, a w dodatku jest niezwykle przyjemny i odprężający. To jak, szczotkujemy razem? ;)
Jaką szczotkę do ciała wybrać?
Wybór szczotek do ciała jest naprawdę szeroki. Nie tylko są one wykonywane z różnego rodzaju materiałów, ale także mają różne przeznaczenie. Znajdziesz szczotki do masażu ciała, twarzy, a także takie z długą rączką do wygodnego masażu pleców. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze szczotkowaniem lub jesteś posiadaczką skóry wrażliwej, wybierz szczotkę do ciała ze szczeciną. Jest to włosie o średniej twardości, odpowiednie do wszystkich rodzajów skóry. Dla osób zaawansowanych polecamy szczotkę z Tampico. Tampico to włókno agawy, uznawane za najskuteczniejsze w walce z cellulitem.
Zalety szczotkowania ciała na sucho
Jeśli jeszcze nigdy nie próbowałaś szczotkowania, to kiedy poznasz zalety tego zabiegu, pewnie szybko zapragniesz go wypróbować. A zalet jest niemało!
- Złuszczanie martwego naskórka – masaż szczotką działa na zasadzie peelingu. Dzięki temu Twoja skóra stanie się gładka, miękka, a nakładane na nią kosmetyki będą lepiej się wchłaniały.
- Pomoc w walce z cellulitem – szczotkowanie stymuluje złogi tłuszczu pod skórą, rozmasowuje je i rozbija, co w efekcie pomaga skutecznie zwalczyć cellulit oraz pobudzić krążenie
- Poprawa kolorytu skóry.
- Stymulacja układu limfatycznego, co pomaga w uwalnianiu toksyn (detoks dla skóry).
- Ułatwia zwalczanie wrastających włosków po depilacji.
- Ujędrnienie skóry.
- Doskonały relaks po napiętym dniu.
Jak wykonywać masaż ciała na sucho?
W masażu szczotką bardzo ważna jest technika. Najważniejsza zasada to szczotkowanie ciała zawsze w kierunku serca, zaczynając od stóp. Wykonywane ruchy powinny być płynne i niezbyt mocne. Masaż powinien być subtelniejszy w okolicach biustu, brzucha, mocniejszy na udach, pośladkach. Po kilku dniach szczotkowania wyczujesz swoje ciało i dopasujesz najbardziej optymalny nacisk szczotki dla Twojej skóry. Brzuch i stawy (tj. ramiona, kolana, biodra, nadgarstki i kostki) szczotkuj ruchami kulistymi. Ciało możesz szczotkować codziennie. Masaż szczotką wykonuj przed kąpielą. Szczotkowanie powinno zajmować Ci jedynie od 3 do 5 minut. Po skończonym masażu weź kąpiel, a następnie na osuszoną skórę nałóż ulubiony balsam do ciała.
Jak szczotkować twarz?
Skóra twarzy jest bardziej cienka niż na reszcie Twojego ciała. Wykonuj więc jej masaż zdecydowanie delikatniej i rzadziej. Zaleca się, aby szczotkować twarz 2 razy w tygodniu. Masaż twarzy pobudzi układ limfatyczny oraz poprawi ukrwienie skóry. Ma on również działanie lecznicze. Ze względu wyregulowaniu cyrkulacji krwi w tych okolicach, u osób borykających się z problemami z krążeniem, pomoże wyeliminować np. zawroty głowy, migreny, nerwobóle, a także poprawi samopoczucie. Ponadto zniknie napięcie mięśniowe spowodowane stresem. Twoja skóra stanie się bardziej jędrna – szczotkowanie działa jak zabieg odmładzający.
Szczotkuj tylko oczyszczoną skórę twarzy. Posuwaj szczotką do masażu twarzy od wewnętrznej partii twarzy na zewnątrz, czyli zaczynaj przy nosie, a kończ przy uchu. Możesz masować również usta. Pełen masaż powinien zająć Ci ok. 5 minut. Po masażu oczyść skórę oraz zaaplikuj dobry krem lub serum. Dodatkowo szklankę wody.
Przeciwwskazania do szczotkowania ciała na sucho
Szczotkowanie ciała ma naprawdę wiele zalet. Niestety w niektórych przypadkach zdarzają się wyjątki. Sprawdź czy nie masz przeciwwskazań do wykonywania masażu na sucho. Zrezygnuj ze szczotkowania ciała na sucho jeśli:
- Na Twojej skórze są widoczne zmiany skórne, stany zapalne, ranki, czy pieprzyki. Jeśli szczotkujesz skórę, omijaj te miejsca, aby dodatkowo ich nie podrażnić.
- Borykasz się z trądzikiem lub łuszczycą – masaż twarzy z tego typu problemami może spowodować rozniesienie zmian również na obszary skóry, gdzie wcześniej problem ten nie występował.
- Twoja cera jest naczynkowa – szczotkowanie spowoduje dodatkowe podrażnienie skóry twarzy.
- Masz żylaki – nigdy nie masuj nóg, jeśli masz żylaki!
- Twoja skóra jest atopowa - schorzenia autoimmunologiczne, które atakują skórę są przeciwwskazaniem do wykonywania suchych masaży.
Jak dbać o szczotkę?
Wiesz już jakie zalety niesie szczotkowanie i jaką szczotkę wybrać. Teraz pora na kilka słów o tym, jak odpowiednio dbać o szczotkę, aby służyła Ci jak najdłużej. Jeśli Twoja szczotka jest wykonana z naturalnego drewna, nie mocz jej w wodzie. Po prostu może popękać. Zamiast tego po każdym jej użyciu "strzep ją" i popsikaj np. olejkiem herbacianym z wodą czy płynem dezynfekującym lub po prostu wystaw na słońce! Po kilku miesiącach wymień szczotkę na nową.
aagata.kubiak
Uwielbiam szczotkowanie na sucho. Codzienny wieczorny masaż całego ciała to dla mnie teraz rytuał. Skóra jest gładka i miękka. Naprawdę widać różnicę ❤️
Karelaka
Spróbowałam szczotkowania na sucho rok temu i byłam bardzo zadowolona, bo to świetny relaks, ale niestety po jakimś tygodniu nawróciło moje atopowe zapalenie skóry, którego nie miałam od lat :( Być może codzinne szczotkowanie jest zbyt częste dla mojej wrażliwej skóry. Spróbuję raz w tygodniu zamiast peelingu :)
zimnarecenzuje
Staram się szczotkować raz na jakiś czas, niestety nie jestem w tym regularna ;)
Daria Frisch
Ja jeszcze nie rozpoczęłam swojej przygody że szczotkowaniem ciała, jakoś tak się obawiam że to nie będzie dla mnie zbyt przyjemne.