Mycie włosów to z pozoru bardzo łatwa czynność. Niektórzy myją włosy raz w tygodniu, inni nawet codziennie. Niestety często popełniamy błędy w pielęgnacji, których nawet nie jesteśmy świadome. W dzisiejszym artykule znajdziesz więc mnóstwo wskazówek jak prawidłowo myć włosy i skórę głowy, jak pielęgnować włosy i czego unikać.
Jak zacząć dbać o włosy we właściwy sposób?
Przede wszystkim, pierwszym krokiem w prawidłowej pielęgnacji włosów jest określenie potrzeb, problemów i celów jakie chcesz osiągnąć. Chcesz zapuścić włosy, marzysz o podkreśleniu ich naturalnego skrętu lub po prostu walczysz z ich wypadaniem? To bardzo ważne, abyś była świadoma do czego dążysz. Na początek zastanów się jakie są Twoje włosy – suche, zniszczone, cienkie, gęste, proste, kręcone… Jest to pierwszy etap w doborze odpowiednich kosmetyków. Kolejny krok, to określenie stanu skóry głowy. Skóra głowy może być przetłuszczająca, wrażliwa, normalna, sucha lub z problemami takimi jak chociażby łupież. Określenie jej typu jest również bardzo ważne. Podczas doboru kosmetyków kieruj się zasadą: szampon dobieraj do rodzaju skóry głowy, a wszelkie odżywki, maski czy olejki zgodnie z rodzajem Twoich włosów. Pamiętaj, że w pielęgnacji włosów nie tylko dobór odpowiednich kosmetyków jest ważny, ale również eliminowanie czynników, które je niszczą. Gorące powietrze z suszarki, lokówka, prostownica czy nawet tapirowanie pogarszają kondycję Twojej fryzury.
Co to jest porowatość włosów?
Wkraczając w świat włosomaniaczek, niejednokrotnie spotkasz się z pojęciem porowatości włosów. Czy wiesz co ono oznacza? Już wyjaśniamy. Powierzchnia włosów pokryta jest drobnymi łuskami, które stanowią ich warstwę ochronną. Porowatość to nic innego jak stopień odchylenia tych łusek od powierzchni włosa. Dzięki informacji na temat porowatości, możesz w łatwy sposób dobrać kosmetyki do pielęgnacji włosów, które przyniosą skuteczne efekty. Wyróżniamy 3 stopnie porowatości:
- Włosy niskoporowate – nie wymagają bogatej pielęgnacji. To włosy z natury gładkie i lśniące, charakteryzujące się dość długim czasem schnięcia. Włosy o niskiej porowatości nie są podatne na układanie. Wystylizowane bardzo szybko wracają do swojej naturalnej formy. Bardzo łatwo obciążyć je nadmierną pielęgnacją.
- Włosy średnioporowate – najczęściej spotykany rodzaj włosów. Często łączą w sobie cechy włosów nisko- i wysokoporowatych. Są po prostu ''normalne''. Włosy o średniej porowatości są podatne na stylizację, mogą być proste lub kręcone, czasami się puszą.
- Włosy wysokoporowate – bardzo często są to włosy poddawane rozjaśnianiu lub nadmiernej stylizacji. Są to również włosy kręcone. Ten typ włosa charakteryzuje się tym, że jest szorstki, suchy i łamliwy. Końcówki takich włosów schną bardzo szybko, często są rozdwojone i kruszą się. Często puszą się i plączą.
Szampon – jaki wybrać i jak poprawnie go używać?
Twoje włosy każdego dnia narażane są na mnóstwo czynników drażniących. Staraj się więc wybierać naturalne szampony, które ochronią delikatne kosmyki przed promieniowaniem UV, wiatrem czy zmienną temperaturą. Naturalny szampon nie zawiera w swoim składzie SLS, SLES, parabenów i innych czynników, które mogą podrażnić skórę głowy. Dlatego też możesz ich używać do codziennej pielęgnacji. Pomimo tego, że szampon z dobrym składem nie zawiera silnych detergentów, doskonale oczyszcza skórę głowy, a także przygotowuje włosy do dalszej pielęgnacji. Wybierz kosmetyk, który najlepiej będzie spełniał potrzeby Twoich włosów. Jeśli borykasz się z łupieżem, wybierz szampon przeciwłupieżowy, który pomorze Ci w walce z problemem bez przesuszania skóry głowy. Wszystkim posiadaczką włosów farbowanych lub zniszczonych rekomendujemy szampon regenerujący, który dogłębnie je nawilży i odżywi, a także przywróci naturalny blask. Natomiast szampon do włosów przetłuszczających się, pomoże Twojej skórze ograniczyć wydzielanie sebum, a także nawilżą ją i dokładnie oczyści cebulki włosów. Jeśli jesteś szczęściarą i Twoje włosy nie są bardzo wymagającej do ich pielęgnacji możesz używać szamponu do codziennego stosowania.
Jak poprawnie używać szampon?
Czy zdarzyło Ci się, że po umyciu Twoje włosy wyglądały na nieświeże? Winą pewnie obarczyłaś źle dobrany kosmetyk. Jednak prawda może być zupełnie inna. Najprawdopodobniej nałożyłaś szampon w nieodpowiedni sposób i nie mógł on spełnić swojego zadania. Jak więc odpowiednio używać szamponu do mycia głowy? Po pierwsze, szampon nakładaj na dokładnie zmoczone włosy. W ten sposób o wiele łatwiej rozprowadzisz go na kosmykach. Szampon nakładaj na skórę głowy, a nie bezpośrednio na całe włosy. Pamiętaj o rozcieńczeniu kosmetyku. Dzięki temu zabiegowi będzie on delikatniejszy dla włosów i bardziej wydajny. Wystarczy, że do porcji szamponu dodasz odrobinę wody. No i bardzo ważna sprawa! Pamiętaj o dokładnym wypłukaniu nałożonego kosmetyku z włosów.
Najczęstsze błędy w pielęgnacji włosów
W pielęgnacji włosów również mogą zdarzyć się wpadki. Sprawdź czego nie robić, aby nie zaszkodzić swojej fryzurze.
- Mycie włosów w gorącej wodzie – ten błąd przyczynia się do nadmiernego otwierania łusek włosów, co prowadzi do ich łatwiejszego uszkodzenia. Najlepiej myj włosy w wodzie letniej, optymalnej dla skóry Twojej głowy.
- Niedokładne mycie głowy – nie do końca domyta skóra szybciej się przetłuszcza.
- Zapominanie o odżywce/masce – w pielęgnacji włosów nie wystarczy, że będziesz myła je jedynie szamponem. Pamiętaj o używaniu odżywek do włosów, którą możesz nakładać po każdym myciu. Dzięki temu kosmyki będą odżywione i unikniesz ich plątania.
- Suszenie włosów gorącym nawiewem/częste używanie prostownicy – wysoka temperatura niszczy włosy. Jeśli nie chcesz zrezygnować z urządzeń do ich stylizacji, staraj się używać możliwie najniższej temperatury oraz kosmetyków termoochronnych.
- Pocieranie włosów – jeśli osuszasz włosy poprzez pocieranie ich w ręcznik to pozbądź się tego nawyku jak najszybciej. To bardzo je niszczy.
- Celowe przetłuszczanie włosów – myj włosy tak często jak tego potrzebują. Nie przetłuszczaj ich celowo, ponieważ możesz nabawić się łupieżu lub włosy staną się osłabione i zaczną wypadać.
Jak myć włosy i skórę głowy krok po kroku?
Krok 1.
Mycie włosów zawsze rozpoczynaj od ich rozczesania i usunięcia wszelkich spinek czy gumek. Dzięki temu unikniesz splątania kosmyków po myciu.
Krok 2.
Dokładnie namocz włosy oraz skórę głowy. Pamiętaj, że temperatura wody nie powinna być zbyt wysoka, ani zbyt niska. Nieodpowiednia temperatura wody podczas mycia włosów, powoduje pogorszenie ich kondycji.
Krok 3.
Użyj szamponu dobranego do potrzeb skóry Twojej głowy. Porcję szamponu rozcieńcz odrobiną wody. Pamiętaj, że szampon nakładamy na skórę głowy, nie na włosy. Spływająca piana umyje końce. Staraj się myć głowę delikatnymi, kolistymi ruchami od czoła w stronę karku.
Jeśli Twoje włosy i skóra głowy tego potrzebują, ponieważ są na przykład obciążone kosmetykami do stylizacji, wykonaj podwójne mycie. W pierwszym etapie rozpuścisz część brudu, nie musisz wypłukiwać dokładnie szamponu. Podczas drugiego mycia szampon lepiej się pieni i dokładnie oczyścisz skórę oraz włosy.
Krok 4.
Dokładnie i obficie spłucz szampon. Jeśli pozostawisz kosmetyk na włosach, kosmyki staną się obciążone lub może pojawić się łupież.
Krok 5.
Nałóż naturalną odżywkę do włosów lub jeśli Twoje włosy potrzebują mocniejszej regeneracji – maskę. Tego typu kosmetyki nakładaj na włosy wilgotne, czyli lekko odsączone ręcznikiem.
Krok 6.
Po zmyciu odżywki pora na domknięcie łusek włosów – dzięki temu etapowi zabezpieczysz kosmyki. Polej włosy chłodną wodą, ale nie może być ona zimna.
Krok 7.
Delikatnie osusz włosy ręcznikiem, bez ich pocierania. Jeśli chcesz wysuszyć je suszarką, pamiętaj o zaaplikowaniu kosmetyku termo ochronnego i użyciu chłodnego nawiewu.
aagata.kubiak
Świetny tekst dla osób zaczynających świadomą pielęgnację włosów.