Usiądź wygodnie i spróbuj się odprężyć. Za chwilę wyruszysz z nami do świata naturalnego piękna. Mamy nadzieję, że ten post pomoże Ci w Twoich przyszłych wyborach i rozwieje choć trochę Twoje wątpliwości.
Czym są kosmetyki naturalne?
Bardzo często zdarza się, że producenci niektórych kosmetyków nadużywają miana kosmetyków naturalnych. Dzieje się tak czasami nawet wtedy, gdy produkt zawiera tylko jeden składnik naturalny.
Czym więc są kosmetyki naturalne? Kosmetyki naturalne (występujące też pod nazwą ekologiczne lub organiczne) są prawdziwe wtedy, gdy w swoim składzie zawierają wyłącznie surowce występujące w naturze tzn. rośliny i minerały. W swoim składzie mogą mieć również substancje pochodzenia zwierzęcego, ale pozyskane bez jakiejkolwiek szkody dla nich.
Jakie korzyści niesie zmiana kosmetyków na naturalne?
Kosmetyki naturalne nie zawierają w swoim składzie wielu szkodliwych dla nas składników, m.in.: parabenów czy silikonów. Używając takich produktów, zredukujesz wprowadzenie ilości dodatkowych toksyn i chemii. Naturalne składniki zawarte w ekologicznych produktach nie naruszają warstwy ochronnej Twojej skóry. Nie spowodują więc stanów zapalnych. Kosmetyki naturalne mają bardzo prosty i czytelny skład. Łatwo rozszyfrujesz więc co dana nazwa oznacza. Wyeliminujesz również produkty, które w swoim składzie zawierają składniki, na które masz uczulenie. Bardzo dużą zaletą kosmetyków naturalnych jest to, że nie są one testowane na zwierzętach!
Wybierając kosmetyki naturalne, zapoznaj się z filozofią danej marki
Zanim zdecydujesz się na zakup kosmetyków naturalnych danej marki, poświęć chwilę na zapoznanie się z jej filozofią. Upewnij się, że linia kosmetyków naturalnych nie jest tylko dodatkową promocją marki w związku z eko trendem. Przyjrzyj się również opakowaniom prezentowanych produktów. Czy są biodegradowalne lub wykonane z materiałów poddanych recyklingowi? Czy firma nie testuje swoich produktów na zwierzętach? Czy inne kosmetyki tej marki nie budzą dyskusji wśród osób ze środowiska ekologicznego?
Jeżeli chociaż na jedno z tych pytań odpowiesz twierdząco, bądź ostrożna i spróbuj znaleźć bardziej przyjazną markę.
Certyfikacja – jakie oznaczenia uchronią Cię przed wyborem pseudo naturalnych kosmetyków?
Certyfikacja jest dla Ciebie informacją, że dany kosmetyk zasługuje na miano naturalnego. Warto więc szukać odpowiednio oznaczonych produktów. Poniżej najważniejsze certyfikaty:
- Certyfikat ECOCERT
Więcej informacji na temat certyfikatu ECOCERT na stronie organizacji: www.ecocert.com
- Certyfikat COSMEBIO
Więcej informacji o certyfikacie COSMEBIO na stronie instytucji: www.cosmebio.org
- Certyfikaty FSC i PEFC
- Certyfikat QUALITE FRANCE
- Certyfikat IMPRIM'VERT
Jak czytać skład? Jakich substancji unikać?
Aby ustrzec się przed niechcianymi substancjami, wystarczy dokładnie przestudiować wszystkie substancje użyte do produkcji kosmetyku. Istotna jest kolejność występowania składników. Składniki wymienia się zaczynając od tych, których w produkcie jest najwięcej i kończąc na tych, których jest najmniej. Nie warto więc wybierać kosmetyków, które w swoim składzie na początku listy mają np. konserwanty.
Jakich substancji unikać? Pewnie przerażają Cię dziwne nazwy i ogrom nowej wiedzy. Nie martw się, zaraz dowiesz się, czego szukać i których substancji unikać.
- SLS oraz SLES - Sodium Lauryl Sulfate (SLS) czyli laurylosiarczan sodu oraz Sodium Laureth Sulfate (SLES) etoksylowany laurylosiarczan sodu – to chemiczne detergenty dodawane do szamponów i środków myjących, aby zwiększyć ich pianotwórczość. Substancje te są winowajcami przesuszonej skóry, świądu, rumienia, łupieżu.
- Parabeny – konserwanty przedłużające świeżość kosmetyków. To wszystkie substancje mające w swojej nazwie człon –paraben. Kosmetyki ekologiczne powinny być całkowicie pozbawione parabenów.
- Silikony – aby wytropić tę substancję w składzie produktów, szukaj następujących przyrostków: -siloxane, -silanol, -silicone, -methicone.
- PEG i PPG - zostały całkowicie zakazane przez wszystkie instytucje wydające certyfikaty kosmetykom naturalnym. Na etykietach mogą zostać umieszczone również jako: glikol polietylenoglikol, polioksyetlenoglikol, makrogol czy polyethylene oxide.
- Sztuczne barwniki - barwniki oznaczone są symbolem CI (Color Index) i numerem. Barwniki naturalne to symbole w przedziale od CI 75100 do CI 77947. Cała reszta oznacza sztuczne, szkodliwe barwniki. Barwniki występują zwykle na końcu składu kosmetyku.
- Formaldehyd - substancja ta została wpisana na listę składników o udowodnionym działaniu rakotwórczym. Na etykietach kosmetyków można go spotkać pod następującymi nazwami: Benzylhemiformal, Diazolidinyl Urea, DMDM Hydantoin, Sodium Hydroxymethyl, Butylcarbamate czy 2-Bromo-2-nitropropane-1,3-diol.
- Parafina – długotrwałe stosowania produktów zawierających parafinę powoduje rozszerzenie porów i gromadzących się w nich zaskórników. Parafina występuje pod następującymi nazwami: Mineral oil, Paraffin Oil, Paraffinum liquidum lub Petrolatum.
Metoda małych kroczków
Zmieniając kosmetyki na naturalne, nie powinnaś się śpieszyć. Nie warto też wyrzucać od razu wszystkich produktów, które do tej pory stosowałaś. Zacznij wprowadzać nowe produkty pojedynczo, aby sprawdzić czy kosmetyk jest dla Ciebie odpowiedni. Kosmetyki naturalne mają z reguły krótszy czas przydatności, nie warto więc kupować ich na zapas.
Do kosmetyków naturalnych musisz się przyzwyczaić. Ze względu na to, że w swoim składzie nie zawierają one substancji sztucznych, nie pienią się i nie pachną tak intensywnie jak kosmetyki syntetyczne. Kosmetyki ekologiczne potrzebują również czasu, abyś mogła dostrzec ich dobroczynne działanie.
Pamiętaj, że nawet najbardziej naturalny kosmetyk, który zostanie nieodpowiednio dobrany do preferencji Twojej skóry, może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Dlatego naprawdę warto czytać etykiety i być świadomym jakie składniki są najbardziej odpowiednie dla Ciebie.
Jeśli masz jakieś pytania związane z naturalnymi kosmetykami zapraszamy Cię serdecznie do kontaktu:
https://couleurcaramel.pl/konsultacje
Zapraszamy też na nasze inne strony:
https://couleurcaramel.pl/poradnik
https://couleurcaramel.pl/recenzje
https://couleurcaramel.pl/opinie-o-kosmetykach-couleur-caramel