Przesuszona skóra wiąże się z odczuwaniem znacznego dyskomfortu. Bardzo często towarzyszy jej zaczerwienienie, swędzenie, uczucie napięcia i ściągnięcia. Sucha skóra jest też bardziej podatna na podrażnienia, a nawet może ulegać łuszczeniu. W niektórych przypadkach jest to również objaw przewlekłej choroby. Problem przesuszonej skóry może dotyczyć całego ciała w przez cały rok, a także pojawiać się sezonowo. Najczęściej w okresie letnim lub w sezonie zimowym.
Jakie są przyczyny przesuszonej skóry?
Przyczyn przesuszenia skóry może być wiele. Jednym z najważniejszych i bezpośrednich powodów jest zmniejszona zdolność wiązania wody i zatrzymywania jej w naskórku, a także niedobór lipidów w warstwie rogowej. Co jest przyczyną takiego stanu? Mowa tutaj zarówno o czynnikach zewnętrznych jak i wewnętrznych. Przesuszenie skóry bardzo często powodują czynniki atmosferyczne. Zimą atakują nas niskie temperatury na zewnątrz, mróz i wiatr. Latem natomiast jest to przede wszystkim promieniowanie słoneczne, dlatego zawsze pamiętaj o kremie z filtrem. Kolejną przyczyną przesuszenia skóry są alergie. Najczęściej są to reakcje wywołane podrażnieniem przez silne detergenty, kosmetyki, a także niektóre rodzaje ubrań. Oczywiście sucha skóra może być również dla nas sygnałem, że organizm zmaga się z problemami. Przesuszona skóra może być objawem odwodnienia organizmu, zaburzeń hormonalnych, a także i to bardzo często źle zbilansowanej diety.
Jak dbać o przesuszoną skórę twarzy?
Chyba nikt nie wita z radością pojawiających się zmarszczek na twarzy. Od przesuszonej skóry do ich pojawienia się, droga jest bardzo krótka. Warto więc odpowiednio zadbać o skórę, aby pozostała młoda jak najdłużej. Podstawą jest zbilansowana dieta i picie odpowiedniej ilości wody. Nic tak nie pomaga w odżywieniu skóry jak właśnie wspomaganie jej od wewnątrz. Kolejnym krokiem jest dobór odpowiednich kosmetyków, które ukoją przesuszoną skórę i pomogą przywrócić jej odpowiednie nawilżenie. Zdecydowanie lepiej jest unikać kosmetyków, które w swoim składzie mają alkohol. W produktach warto za to szukać takich substancji jak: witamina A i E, aloes, kwas hialuronowy, rumianek, pantenol. Nawilżaj przesuszoną skórę twarzy kiedy tylko tego będzie potrzebować. Zazwyczaj używanie kremu nawilżającego tylko rano i wieczorem może nie wystarczyć. Zwróć także uwagę na przesuszoną skórę pod oczami. Skóra w tym miejscu jest zdecydowanie cieńsza i bardziej delikatna, dlatego też łatwiej ulega podrażnieniom i starzeniu. Krem pod oczy powinien na stałe zagościć w każdej pielęgnacji. Skoncentrowany balsam pod oczy od Veoli zapewni Twojej skórze dawkę turbo nawilżenia. Jest bogaty w ceramidy i chroni przed wpływem czynników atmosferycznych. Niezwykle odżywcze działanie wykazuje także ujędrniający krem pod oczy od LillaMai. Kosmetyk zawiera w swoim składzie mnóstwo substancji odżywczych: hydrolat różany, masło karite, olej z pestek czerwonych malin i z pestek granatu oraz ekstrakt z zielonej herbaty.
Jak dbać o suchą skórę?
Pamiętaj, że Twoje całe ciało pokryte jest skórą, o którą należy odpowiednio zadbać. Nie zapominaj więc po kąpieli o użyciu odżywczego balsamu czy bogatego masła. W walce z przesuszoną skórą sprawdzi się także peelingowanie ciała. Dzięki temu pozbędziesz się martwego naskórka i skóra szybciej się zregeneruje. Najczęstszym problem jest przesuszona skóra na nogach i dłoniach. Zwykle przyczyną przesuszonej skóry nóg jest noszenie obcisłej odzieży i nieumiejętne wykonywanie depilacji, natomiast przesuszenie rąk wynika z kontaktu z detergentami czy też jest wynikiem działania czynników atmosferycznych.
Przesuszona skóra głowy – jak sobie radzić?
Często skupiamy się na pielęgnacji włosów, a niestety o skórze głowy zapominamy i traktujemy ją nieco po macoszemu. To właśnie od niej wszystko się zaczyna. Bez odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy, Twoje włosy nigdy nie będą w dobrej kondycji. Przesuszona skóra głowy daje wyraźne znaki, więc nie sposób przeoczyć tego problemu. Pojawia się nieprzyjemne uczucie swędzenia, pieczenia, a często nawet wysypka. Czasami jednak przesuszoną skórę głowy możemy pomylić z łupieżem. Jak więc rozróżnić te dwie przypadłości? Najlepiej rozpocząć kurację przy użyciu delikatnego szamponu przeciwłupieżowego. Jeśli swędzenie nie mija, oznacza, że naszym problemem jest przesuszenie skóry głowy.
Przesuszona skóra głowy – przyczyny i właściwa pielęgnacja
Przesuszenie skóry głowy powodują przede wszystkim niektóre zabiegi fryzjerskie i kosmetyki. Suszenie gorącym powietrzem, używanie prostownicy, czy częste farbowanie zdecydowanie nie sprzyjają dobrej kondycji skóry głowy. Do tego dołóżmy jeszcze drogeryjne kosmetyki bogate w SLES, SLS, parabeny i mnóstwo chemicznych składników. Nic dziwnego, że skóra zaczyna się buntować i daje Ci o tym znać. Oczywiście nie bez znaczenia jest także dieta, która powinna być bogata w witaminy, minerały, nienasycone kwasy tłuszczowe.
Jak dbać o przesuszoną skórę głowy? Po pierwsze, zrezygnuj z suszenia włosów suszarką lub rób to tylko chłodnym nawiewem. Pozwól skórze się zregenerować i unikaj przez jakiś czas mocnych zabiegów fryzjerskich. Zaopatrz się także w naturalny szampon, który łagodnie umyje włosy, a także dobrze nawilży i delikatnie ukoi podrażnioną skórę.
FAQ - najczęściej zadawane pytania
1. Dlaczego sucha skóra swędzi?
Sucha skóra bardzo szybko ulega podrażnieniom, których objawem jest właśnie swędzenie. W tej sytuacji pomaga nawilżanie skóry, eliminacja drażniących detergentów i używanie łagodnych środków myjących.
2. Sucha skóra - co jeść?
Warto wybierać produkty bogate w białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę A i E oraz dostarczać organizmowi odpowiednią ilość wody w ciągu dnia.