SLS - co to jest i dlaczego należy tego unikać

1
SLS - co to jest i dlaczego należy tego unikać

Tajemniczy skrót SLS często pojawia się w składach kosmetyków, a także na blogach czy forach urodowych. Czy jednak jest się czego obawiać? Czym jest i jak działa SLS? Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tej kontrowersyjnej substancji, to zaraz Ci wszystko opowiemy.

Co to jest SLS?

Na początek warto wyjaśnić co oznacza SLS. SLS to skrót od Sodium Lauryl Sulfate. Jest to powszechnie stosowany środek powierzchniowo czynny, który wykazuje zdolności myjące, pianotwórcze i emulgujące. To właśnie ta substancja sprawia, że szampon czy mydło tak świetnie się pieni. SLS to tani, drażniący detergent o silnych właściwościach myjących.  Substancję tą najczęściej znajdziesz w szamponach, mydłach czy żelach pod prysznic. Producenci bardzo często wybierają SLS, ponieważ to tani detergent, a w dodatku bardzo wydajny. Niestety szkoda, że nie myślą oni o tym, jakie konsekwencje ich wybór niesie nieświadomym konsumentom.

Inne nazwy dla SLS: Sodium dodecyl sulfate, Sulfuric acid, SDS, sodium salt, monododecyl ester, Lauryl sodium sulfate,Lauryl sulfate sodium salt, Sodium N-dodecyl sulfate.

Czym różni się SLS od SLES?

SLES to skrót od Sodium Laureth Sulfate. Jest to związek zbliżony do SLS. Działanie SLES jest nieco łagodniejsze. Niech jednak nie zwiedzie Cię ta informacja. Tej substancji także powinnaś unikać. Jest to bowiem pochodna ropy naftowej. Jednym z głównych zadań SLES w kosmetykach jest zapewnienie silnego pienienia się produktu. Z dwojga złego jednak lepiej wybrać SLES niż SLS.

sls-co-to-jest

Jak działa SLS?

Stosując kosmetyki z SLS pozornie nic nie dzieje się z Twoim ciałem. Negatywne efekty nie pojawią się natychmiastowo. Jest to raczej proces, w którym dochodzi do uszkodzenia Twojej skóry. SLS dostarczane z wielu źródeł, kumulują się w organizmie. Niestety wiele osób nadal przyzwyczajona jest do produktów, które bardzo dobrze się pienią i żyją w przeświadczeniu, że tylko takimi dokładnie umyją ciało czy włosy. Warto wspomnieć, że SLS to detergent, który znajdziesz w środkach do odtłuszczania czy mycia maszyn. Świetnie sobie radzi w tej roli. Zastanów się więc, co dzieje się po użyciu kosmetyku z SLS na powierzchni Twojej skóry.

Dlaczego unikać SLS?

SLS niszczy naturalną barierę ochronną skóry, czyli krótko mówiąc barierę hydrolipidową. Efektem tego jest szybka utrata wody przez naskórek. Pewnie jest Ci znane uczucie ściągnięcia po myciu czy silnego wysuszenia skóry. Prawdopodobnie kosmetyk, którego użyłaś, zawiera właśnie SLS. To wszystko prowadzi do zaburzenia wydzielania sebum. SLS może być także przyczyną nadmiernego swędzenia skóry, świądu, pieczenia lub ogólnego podrażnienia. Pamiętaj, że nadużywanie kosmetyków z SLS może prowadzić nawet do atopowego zapalenia skóry. SLS podrażnia także mieszki włosowe, a nawet może spowodować ich wypadanie. SLS jest oczywiście największym zagrożeniem dla skóry szczególnie wrażliwej. Jeśli więc Twoja skóra ma skłonność do podrażnień, alergii czy atopii, staraj się wybierać kosmetyki naturalne, pozbawione tych silnych detergentów. Nawet jeżeli Twoja skóra nie jest nadreaktywna, lepiej zapobiegać, niż leczyć i nie nadużywać produktów zawierających SLS. Oczywiście nie dajmy się zwariować. W przypadku kiedy raz na jakiś czas użyjesz kosmetyku, w którego składzie znajdują się SLS czy SLES, nie powinno się stać nic złego.

Jak chronić się przed działaniem SLS?

Pierwsza i najważniejsza zasada – zachowaj zdrowy rozsądek. Czytaj etykiety kosmetyków. Nawet tych naturalnych. Niestety producenci nie zawsze zachowują się fair wobec konsumentów i często nadużywają słów: naturalny, eko, czy też bio. Pamiętaj również, że duża ilość piany nie oznacza, że dany kosmetyk działa. Świadczy to raczej o zawartości SLS czy SLES. To, że kosmetyk ma właściwości pieniące, ma na celu jedynie poprawę komfortu jego użytkowania. Staraj się wybierać naturalne kosmetyki, które zawierają bezpieczne dla naszego organizmu substancje czyszczące. Są one nieco droższe niż popularne SLS, ale na zdrowiu nie warto oszczędzać. Ze względu na właściwości SLS najczęściej możesz je spotkać  w żelach pod prysznic, mydłach, szamponach oraz pastach do zębów. Wybierając tego typu kosmetyki szczególnie uważnie przyjrzyj się ich składowi.

czym-sa-sls

Niejonowe substancje powierzchniowo-czynne – naturalne zamienniki SLS

Oczywiście mamy też dobrą wiadomość! Istnieją substancje, które są bezpieczne i mogą w pełni zastąpić SLS w kosmetykach. To łagodne substancje myjące, które nie powodują tak częstych reakcji alergicznych i podrażnień. A o to ich lista:

  • Coco-Glucoside - substancja otrzymywana z kokosa i cukrów owocowych. Jest to jedna z najdelikatniejszych substancji pianotwórczych
  • Lauryl Glucoside - łagodny związek otrzymywany z kombinacji naturalnego kwasu glutaminowego i naturalnych kokosowych kwasów tłuszczowych.
  • Sodium Cocoamphoacetate - substancja pozyskiwana z kokosa. Substancja została zatwierdzona do stosowania w kosmetykach naturalnych przez ECOCERT. Łagodna i bezpieczna dla skóry.
  • Decyl Glucoside - łagodna substancja myjąca, otrzymana z alkoholi tłuszczowych pochodzących z oleju kokosowego i glukozy ze skrobi kukurydzianej. Nie powoduje podrażnień nawet w wysokich stężeniach.
  • Cocamidopropyl Bataine - substancja powierzchniowo-czynna otrzymywana z kokosa. Na ogół uważana za delikatną i bezpieczną, ale warto wiedzieć, że wrażliwą skórę może podrażniać i powodować reakcje alergiczne.

Naturalne szampony z bezpiecznym składem

Bardzo często zdarza się tak, że zwracamy uwagę na skład kosmetyków do pielęgnacji twarzy czy makijażu, a na zawartość produktów do pielęgnacji włosów już nie. To spory błąd, bo nawet najdroższe kosmetyki, ale z kiepskim składem nie przyniosą Ci oczekiwanych efektów. Zwykle podczas używania szamponów z SLS tuż po umyciu włosy są miękkie, sypkie i błyszczące. Niestety po kilku godzinach skóra głowy zaczyna się mocniej przetłuszczać, a włosy stają się smętne i obciążone. Pierwszym podstawowym krokiem w świadomej pielęgnacji włosów jest właśnie wybór łagodne szamponu, pozbawionego silnych substancji myjących. Poniżej kilka przykładów kosmetyków, które warto stosować.

Szampon Brzoskwinia i Kolendra Anwen

To naturalny szampon do suchej i wrażliwej skóry głowy, bazujący na naturalnych i bardzo łagodnych detergentach. Bez obaw możesz używać go do codziennego mycia włosów. Dzięki zawartości pochodnych lukrecji szampon łagodzi swędzenie skóry głowy. Natomiast ekstrakty z siemienia lnianego i prawoślazu oraz betaina zadziałają nawilżająco.

Szampon do częstego mycia włosów Anthyllis

Jeśli Twoje włosy wymagają naprawdę częstego mycia, to ten szampon stanie się Twoim ulubieńcem. Jest niezwykle delikatny, ale zarazem skuteczny. Formuła szamponu jest oparta na wyselekcjonowanych, naturalnych składnikach, które nie osłabiają włosów i nie podrażniają skóry głowy. W dodatku jest to kosmetyk wegański.

Szampon do włosów suchych i farbowanych Bema

Szampon regenerujący zapewni Twoim włosów głębokie odżywienie i odbudowę. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji włosów farbowanych oraz suchych i zniszczonych. Szampon marki Bema ochroni Twoje włosy od nasady aż po same ich końcówki.

Szampon do włosów w kostce Trawa cytrynowa Miodowa Mydlarnia

Dla fanek ekologicznych rozwiązań w pielęgnacji proponujemy szampon w kostce. Tez z dodatkiem trawy cytrynowej sprawdzi się idealnie przy włosach przetłuszczających się. Jego składniki są delikatne, ale jednocześnie mocno kondycjonujące. To doskonała eko alternatywa dla tradycyjnych szamponów.

Czym myć skórę i włosy?

Jeśli zależy Ci na tym, aby dostarczać Twojemu ciału to co najlepsze, wybieraj naturalne kosmetyki. Nie zawsze jest to tak proste jakby się mogło wydawać. Jednak kiedy spróbujesz nauczyć się jak rozpoznać SLS w składzie kosmetyków, nie będzie to stanowiło dla Ciebie najmniejszego problemu. Zwracaj również uwagę na certyfikaty jakimi są oznaczone i kupuj je w sprawdzonych miejscach. W sklepie Couleurcaramel.pl nie znajdziesz kosmetyków, które zawierają SLS, SLES czy inne szkodliwe substancje. Ofiarujemy Ci to co najlepsze z natury. W naszym sklepie znajdziesz naturalne szampony do włosów bez SLS, delikatne kosmetyki dla dzieci, a także bezpieczne kosmetyki do makijażu. Pamiętaj, że z wielką rozwagą dobieramy producentów, których kosmetyki są w naszej ofercie. Wszystko po to, abyś mogła czuć się bezpiecznie. Bądź piękna razem z nami każdego dnia.

Komentarze do wpisu (1)

4 września 2020

Staram się unikać ale czasem zgrzeszę ;)

Submit
Menu Szukaj więcej więcej
    • Couleur Caramel
    • Zapraszamy do kontaktu od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 16:00

    • Tel.:512-985-884
    • E-mail:sklep@couleurcaramel.pl
    • Zapisz się do newslettera
      Otrzymasz powiadomienia o promocjach i nowościach...i odbierzesz kupon o wartości 10 zł na pierwsze zakupy!
Darmowa dostawa od 150 PLN
Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 150,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl