Na temat opalania krąży wiele faktów i mitów. Warto wiedzieć co faktycznie jest prawdą, a co wymysłem, aby bezpiecznie zażywać kąpieli słonecznych. Natomiast wszystko co musisz wiedzieć o kremach przeciwsłonecznych, znajdziesz w naszym poprzednim artykule tutaj.
1. Krem z filtrem należy używać przez cały rok – FAKT
Promieniowanie UV dociera do powierzchni Ziemi każdego dnia. Niezależnie od pór roku czy pogody. Chroń swoją skórę zawsze bez wyjątków. Latem krem z filtrem chroni nas dodatkowo przed poparzeniami słonecznymi, których skutki możemy zobaczyć niemalże od razu. Natomiast skutki niebezpiecznego promieniowania UVA nie są widoczne natychmiast. Pewnie więc też z tego powodu w okresie letnim sięgamy po ochronę przeciwsłoneczną, a zimą o tym zapominamy.
2. Wysokość SPF powinna być dostosowana do Twojej karnacji – FAKT
Podobnie jak wybierasz krem do twarzy zgodnie z potrzebami skóry, powinnaś wybierać kosmetyki do opalania odpowiednie do Twojej karnacji. Im Twoja skóra jest bardziej jasna, porcelanowa, tym wyższy SPF będzie dla Ciebie najlepszą ochroną. Również wybierając kosmetyki na słońce dla dzieci, zwracaj uwagę na wartość SPF oraz czy jest to produkt zwierający tylko filtry mineralne.
3. Słońce wpływa korzystnie na organizm – FAKT
To niezaprzeczalna prawda, że słońce korzystnie wpływa na Twój organizm. Wszystko jednak z umiarem i oczywiście w towarzystwie odpowiedniego kremu z filtrem. Przebywanie na słońcu poprawia odporność, reguluje ciśnienie krwi, przyspiesza przemianę materii. Promienie słoneczne zwiększają także produkcję witaminy D3 w Twoim organizmie. Słońce jest niezbędne do życia praktycznie wszystkim organizmom na naszej planecie.
4. Filtry mineralne są zdrowsze niż chemiczne – FAKT
Jeśli mówimy o kosmetykach naturalnych i chemicznych, te pierwsze są o wiele lepsze dla Twojego organizmu. Tak jest również w przypadku filtrów przeciwsłonecznych. Filtry mineralne nie przenikają przez skórę, nie blokują one naturalnego oddychania skóry i bardzo rzadko wywołują alergie czy podrażnienia. Natomiast filtry chemiczne uważane są za szkodliwe dla skóry, ponieważ łatwo wnikają w jej warstwy i mogą zaburzać gospodarkę hormonalną. Stanowiska towarzystw naukowych nie są jednak do końca zgodne co do jednogłośnego orzeczenia na temat ich szkodliwości. My jednak polecamy wybierać kosmetyki naturalne, które na pewno nie wyrządzą Ci krzywdy.
5. Na słońce można mieć alergię – FAKT
Zdarza się, że promienie słoneczne mogą wywołać uczulenie, które objawia się przede wszystkim swędzącą wysypką, pokrzywką, a nawet drobnymi pęcherzykami. Tego typu alergia może wystąpić z przyczyn samoistnych lub ze względu na substancje, które uwrażliwiły nas na słońce. Fotouczulenie mogą wywołać niektóre zioła (np. dziurawiec), leki, a także kosmetyki z retinoidami czy olejkami eterycznymi. Zwykle na preparatach takich zamieszczona jest informacja o ryzyku wystąpienia fotouczuleń.
6. Kosmetyki do opalania dają 100% ochronę – MIT
Niestety żaden kosmetyk do opalania nie zapewni Ci 100% ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Używanie kremów z filtrem nie uprawnia więc do całodziennego leżenia na plaży. Uznaje się, że filtr SPF 15 daje 93,8% ochrony przed promieniowaniem UVB, filtr SPF 30 daje jej 96,7%, a SPF 50 – 98%. Pamiętaj o ponawianiu aplikacji kosmetyku co 2-3 godziny, aby jak najlepiej chronić swoją skórę.
7. Filtry w kosmetykach sumują się – MIT
Wbrew krążącym opiniom filtry w kosmetykach nie sumują się. Co oznacza to w praktyce? Nakładając na twarz krem do opalania SPF 30, podkład SPF 10 i puder SPF 5, nie osiągniesz ochrony na poziomie SPF 45. Jeśli używasz kilku produktów z filtrami jesteś chroniona na tyle wysoko, na ile wskazuje najwyższa wartość jednego z faktorów użytych kosmetyków. W przytoczonym przez nas przykładzie będzie to ochrona na poziomie SPF 30.
8. Krem z filtrem z poprzedniego urlopu, zadziała tak samo użyty w tym roku – MIT
Kosmetyki do opalania mają określony okres przydatności. Jeśli więc otworzyłaś krem z filtrem podczas zeszłorocznego urlopu, nie będzie on najprawdopodobniej spełniał swojego zadania podczas tegorocznych wakacji, a nawet może wywołać alergie. Czas przydatności kosmetyku znajdziesz na jego opakowaniu. Określa go symbol otwartego słoiczka z liczbą miesięcy obok. Dla przykładu wśród kosmetyków do opalania Bema jest to 6 miesięcy. Pamiętaj, że tego typu produkty należy używać przez cały rok, nie tylko podczas urlopu, więc spokojnie otwarty krem wykorzystasz we wskazanym czasie.
9. Krem z filtrem blokuje opalanie – MIT
Wiele osób nie używa kremów z filtrem, ponieważ są oni błędnie przekonani, że kosmetyki te blokują opalanie. Jak już wcześniej wspominaliśmy, żaden kosmetyk z filtrem nie daje 100% ochrony, więc nie ma takiej możliwości, aby opalanie było zablokowane. Używanie kremów na słońce oznacza w praktyce, że opalimy się wolniej, ale za to o wiele bezpieczniej i bez ryzyka poparzeń słonecznych.
10. Osoba o ciemnej karnacji może opalać się bez filtrów – MIT
Bez względu na karnację każdy człowiek powinien używać filtrów do opalania. Nawet jeżeli jesteś posiadaczką ciemniejszej skóry, nie stanowi ona bariery nie do pokonania dla promieni UV. Rzeczywiście osoby o ciemnej karnacji rzadziej ulegają poparzeniom słonecznym, ale promieniowanie wpływa także na starzenie się skóry, a także niektóre choroby. Także bez wyjątku, wszyscy używamy kremów z filtrem dopasowanych do fototypu naszej skóry!
11. Krem z SPF 30 chroni dwa razy bardziej skórę niż ten z SPF 15 – MIT
Tak naprawdę różnica w ochronie przed promieniowaniem pomiędzy tymi filtrami jest niewielka. Jak wcześniej wspominaliśmy dla SPF 15 przyjmuje się, że jest to 93,8% a w przypadku SPF 30 96,7%. Kremy z filtrem chronią nas przed poparzeniami. Wartość SPF mówi nam jak długo możemy przebywać na słońcu bez poparzenia skóry. Przyjmuje się, że bez użycia kosmetyku z filtrem jest to 15 min. W przypadku kosmetyku z SPF 15 będzie to 225 min, a dla SPF 30 450 min. Pomimo tego pamiętaj o reaplikacji kremu na słońce po około 2 godzinach lub po kąpieli.
Jeśli znasz jeszcze inne fakty lub mity odnośnie opalania, daj znać. Chętnie uzupełnimy naszą listę o Twoje podpowiedzi.
zimnarecenzuje
Staram się używać filtrów :)
aagata.kubiak
Bardzo ważny artykuł. Żałuję że dowiedziałam się o konieczności stosowania filtrów tak późno