Golenie niechcianych włosków dla jednych z nas to aspekt czysto higieniczny, a dla pozostałej części zdecydowanie estetyczny. Depilacja zwykle nie sprawia większych problemów. Co jednak robić kiedy po goleniu pojawiają się uciążliwe podrażnienia? Zaczerwienienia, bolesne krostki, czy dyskomfort dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Dotyczy to skóry na całym ciele, nie tylko szczególnie wrażliwych jej obszarów.
Czym są podrażnienia po goleniu i dlaczego powstają?
Jeśli chcesz poradzić sobie z jakimś problemem, zawsze zaczynaj od poznania przyczyn jego powstawania. To najprostsza droga do sukcesu. Podrażnienia po goleniu pojawiają się zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Najczęstszą ich przyczyną jest pośpiech. Kiedy wykonujemy tę czynność szybko i nieuważnie, oprócz włosów ścinamy również wierzchnią warstwę skóry. Kolejną przyczyną powstawania podrażnień po goleniu jest używanie zużytych żyletek. Zawsze pamiętaj o wymianie ostrzy w maszynce lub jej wymianie na nową. Ważne jest także dbanie o jej czystość. Używając brudnej maszynki w dodatku z tępym ostrzem, możesz nabawić się nie lada podrażnień.
Jak uniknąć podrażnień po goleniu?
Czasami skóra ulega podrażnieniom, ponieważ jest szczególnie wrażliwa. Często jednak zastosowanie się do kilku rad, może sprawić, że unikniesz podrażnień lub chociażby je złagodzisz. Przede wszystkim, zawsze używaj czystej i ostrej maszynki. To podstawa bezpiecznego golenia. Jeżeli używasz maszynek jednorazowych, używaj ich zgodnie z przeznaczeniem, tylko raz. Przy maszynkach wielokrotnego użytku pamiętaj, aby wyczyścić je po każdym użyciu i trzymać z dala od wilgoci. Maszynka do golenia pozostawiona w wilgotnym środowisku, łatwo staje się siedliskiem bakterii. Stąd już niedaleka droga do podrażnień, a nawet do wystąpienia zapalenia okołomieszkowego skóry. Podrażnienia po goleniu może wywoływać również niewłaściwy sposób przeprowadzenia zabiegu. Nigdy nie usuwaj włosków na sucho i w pośpiechu. Ostrze maszynki zdecydowanie lepiej sunie po odpowiednio przygotowanej skórze. Ważny jest także kierunek golenia. Należy je golić zgodnie z kierunkiem ich wzrostu.
Jak przygotować skórę do golenia?
Odpowiednie przygotowanie skóry przed goleniem to jedyna właściwa droga do gładkiej skóry bez podrażnień. Przede wszystkim przed wykonywanym zabiegiem warto zmiękczyć skórę i włoski. Warto więc przed depilacją wziąć ciepłą kąpiel lub prysznic. Dobrym pomysłem jest także wykonanie peelingu. Dzięki temu nie tylko unikniesz podrażnień po goleniu, ale także zapobiegniesz wrastaniu włosków. Aby zapewnić maszynce odpowiedni poślizg użyj musu do golenia, żelu lub po prostu odżywki do włosów.
Jak złagodzić podrażnienia po goleniu?
Jeżeli zdarzy się tak, że nabawisz się podrażnień po goleniu, możesz spróbować je złagodzić. Jest kilka sposobów, które w dużym stopniu przynoszą ulgę skórze. Bardzo ważne jest nawilżanie skóry po goleniu. Dzięki temu przywrócisz jej równowagę, złagodzisz ewentualne zaczerwienienia i ukoisz ją. Pamiętaj, aby sięgać po łagodne kosmetyki pozbawione sztucznych konserwantów. Doskonale w tym celu sprawdzi się krem z aloesem Bema. Aloes znany jest z właściwości łagodzących stany zapalne i przyspieszających gojenie. Kosmetyk z aloesem nałożony na podrażnioną skórę, zadziała jak naturalny opatrunek. Dobrym wyborem jest także masło shea lub wszelkie balsamy z jego dużą zawartością. Masło shea posiada bowiem właściwości regenerujące, zmiękczające i nawilżające.
Domowe sposoby na podrażnienia po goleniu
Z podrażnieniami możesz radzić sobie za pomocą domowych sposobów. Jednym z nich jest użycie czarnej herbaty. Ze względu na zawartość kwasu taninowego, ma ona pozytywny wpływ na podrażnienia . Wystarczy, że zaparzysz herbatę w ciepłej wodzie i pozostawić torebkę do ostygnięcia. Następnie przetrzyj wystudzoną torebką skórę. Szybko z podrażnieniami poradzi sobie także ocet jabłkowy. Ma on właściwości przeciwzapalne, zmniejsza podrażnienia, a także swędzenie. Wystarczy, że namoczysz wacik kosmetyczny w occie jabłkowym i przemyj nim skórę. Pamiętaj, aby potem zmyć wszystko wodą. Zabieg wykonaj kilka razy dziennie, aż do ustąpienia podrażnień. W przypadku bardzo wrażliwej skóry, rozcieńcz ocet z wodą.
Jak pozbyć się krostek po goleniu?
Krostki po goleniu powstają najczęściej na skutek uszkodzenia skóry i działania bakterii. Podstawową zasadą, aby ich uniknąć jest więc jak już wcześniej wspominaliśmy dbanie o higienę maszynki oraz używanie niestępionych ostrzy. Aby unikną pojawienia się krostek po goleniu, pamiętaj o nawilżeniu skóry, a do depilacji użyj kosmetyków przeznaczonych do skóry wrażliwej. Unikaj także wystawiania skóry po goleniu bezpośrednio na działanie słońca, czy słonej, chlorowanej wody. Z krostami po goleniu poradzą sobie kosmetyki z aloesem, a także przemywanie skóry octem jabłkowym.
Jak złagodzić podrażnienia po goleniu miejsc intymnych?
Podrażnienia po goleniu miejsc intymnych potrafią być niezwykle dyskomfortowe. Często krostki po goleniu w strefie bikini powstają ze względu na noszenie zbyt obcisłych ubrań (chociażby bielizny) tuż po depilacji. Pierwszym krokiem w łagodzeniu podrażnień po goleniu miejsc intymnych jest przede wszystkim noszenie bawełnianej, miękkiej bielizny, która nie będzie dodatkowo podrażniała skóry. Pomoże również chłodny prysznic tuż po depilacji, a także zastosowanie naturalnych kosmetyków zawierających pantenol, masło shea, aloes czy olej ze słodkich migdałów.
FAQ - najczęściej zadawane pytania
1. Jaki balsam po goleniu użyć na podrażnioną skórę?
Nie musi to być typowy balsam po goleniu. Wystarczy, że będzie to naturalny kosmetyk, który zadziała nawilżająco i regenerująco na skórę. Zwróć uwagę, aby w jego składzie znalazły się takie substancje jak aloes, masło shea, czy panthenol.
2. Po jakim czasie znikają podrażnienia po goleniu?
Podrażniona lub uszkodzona skóra potrzebuje czasu na regenerację. Podrażniania po goleniu zwykle samoistnie znikają po około 48 godzinach.