Glinki kosmetyczne są niezwykle popularne w kosmetyce. Nie ma ku temu powodu do zdziwienia, bo potrafią czynić cuda w pielęgnacji skóry. Chcesz wiedzieć, która glinka będzie dla Ciebie najlepsza? Zapraszamy do lektury.
Glinka kosmetyczna – co to jest?
Glinki kosmetyczne to nic innego jak naturalne minerały. Często nazywane są kaolinem. Glinki zawierają krzem, fosfor, żelazo, potas, magnez, wapń oraz cynk w łatwo przyswajalnej formie. Ich pH jest neutralne lub lekko zasadowe. Są to minerały wielofunkcyjne, a w dodatku hipoalergiczne. Po glinki mogą więc sięgać kobiety w ciąży, a także alergicy.
Rodzaje i właściwości glinek kosmetycznych
Glinki mają bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce. Charakteryzują się przede wszystkim właściwościami oczyszczającymi. Mają działanie bakteriobójcze, a w dodatku wspomagają gojenie się ran. Istnieje kilka rodzajów glinek, a każda z nich ma sobie właściwe właściwości.
- Glinka biała – jedna z najpopularniejszych i najdelikatniejszych glinek. Idealna do pielęgnacji cery wrażliwej, suchej, zmęczonej, dojrzałej, naczyniowej. Regularnie stosowana wygładzi Twoją cerę, złagodzi podrażnienia, poprawi wygląd skóry i odżywi ją.
- Glinka czerwona – idealna dla cery tłustej, normalnej, mieszanej i naczyniowej. To łagodniejsza wersja glinki zielonej. Maseczka z czerwonej glinki uszczelnia i zapobiega pękaniu naczynek krwionośnych,
wspomaga walkę z trądzikiem, wągrami i niedoskonałościami twarzy. Działa jak naturalny antybiotyk. Glinka ma ponadto dobre właściwości oczyszczające i matujące skórę. - Glinka różowa – to połączenie glinki białej i czerwonej. Użyta jako maseczka dezynfekuje, oczyszcza i tonizuje skórę, zmniejsza wydzielanie sebum, wspomaga walkę z zaskórnikami i przebarwieniami, łagodzi podrażnienia, a także uszczelnia naczynia krwionośne. Pozostawia skórę odprężoną i wypoczętą. Idealna dla skóry suchej, wrażliwej, naczyniowej i alergicznej.
- Glinka żółta – jest porównywalna do glinki czerwonej. Wykazuje działanie przeciwzapalne i detoksykujące, matuje i zwęża pory skóry. Działa łagodząco na podrażnienia
i oczyszcza z toksyn. Spowalnia starzenie się skóry i wspomaga walkę z niedoskonałościami. Przeznaczona dla cery tłustej, mieszanej, trądzikowej i wrażliwej. - Glinka zielona – jedna z najmocniejszych glinek. Głęboko oczyszcza pory skóry i ujścia gruczołów łojowych. Doskonale radzi sobie z łagodzeniem objawów trądziku. Redukuje zaskórniki i wągry, łagodzi objawy trądziku, łuszczycy, AZS. Dodatkowo glinka zielona wspomaga redukcję cellulitu.
Jak używać glinek – podstawowe zasady?
Pielęgnacja przy użyciu glinek jest bardzo prosta. W zależności od ich rodzaju możesz używać ich na skórę twarzy, całe ciało, a nawet włosy. Przygotowując kosmetyki z dodatkiem glinek, musisz pamiętać o kilku zasadach.
- Nigdy nie mieszaj glinek metalową łyżką, bo stracą swoje cenne właściwości. Zaopatrz się w łyżkę bambusową, drewnianą lub szklaną.
- Maseczkę z glinki możesz nakładać punktowo. Na przykład jeśli Twoja skóra potrzebuje oczyszczenia w strefie T, to wystarczy, że maseczkę nałożysz tylko w tym miejscu.
- Nie pozwól glince zaschnąć! Nie ważne, gdzie aplikujesz maseczkę z glinką – nigdy nie pozwól jej wyschnąć. Dzięki temu unikniesz podrażnień. Na bieżąco spryskuj twarz wodą lub hydrolatem, tak aby glinka była wilgotna.
- Nie przesadzaj ze zbyt częstym stosowaniem glinek. To szczególnie ważne u posiadaczek cer mieszanych i suchych. Używaj ich 1 lub 2 razy w tygodniu. Pamiętaj, aby obserwować swoją skórę!
- Do rozdrabniania glinki nie używaj wody prosto z kranu czy wrzątku. Wybierz hydrolat, wodę mineralną lub wodą przegotowaną (temperatura pokojowa).
W jaki sposób korzystać z właściwości glinek?
Odpowiednio użyta glinka w pielęgnacji, daje naprawdę świetne efekty. W dodatku możesz jej używać na różne sposoby. Podstawą jest stworzenie z glinki gładkiej pasty. Aby to zrobić połącz ją z wodą, hydrolatem lub naparem ziołowym do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Kolejne kroki zależą od Twoich potrzeb.
Maseczka na twarz – wystarczy, że na twarz nałożysz grubą warstwę przygotowanej pasty. Musisz pamiętać, aby nie dopuścić do jej wyschnięcia. Spryskuj więc maseczkę co jakiś czas ulubionym hydrolatem. Maseczkę spłucz po około 10 minutach. Nie wykonuj jej częściej niż 1-2 razy w tygodniu.
Peeling skóry głowy – zwilż skórę głowy i nałóż wcześniej przygotowaną pastę z glinki. Przez kilka minut wykonuj masaż opuszkami palców, który pobudzi mikrokrążenie przyczyniając się do wzmocnienia cebulek. Jeśli dokucza Ci łupież, do glinki dodaj kilka kropel olejku oregano. Natomiast jeśli priorytetem jest dla Ciebie porost włosów, wybierz olej sezamowy.
Mycie twarzy pastą z glinki – do codziennego mycia twarzy wybierz najdelikatniejszą z glinek – glinkę białą. Nałóż pastę glinkową na twarz i wykonaj masaż. Glinka wchłonie zanieczyszczenia z powierzchni Twojej skóry i pozostawi skórę przyjemnie gładką, nieściągniętą, z prawidłowym ph. Następnie opłucz twarz letnią wodą. Do papki możesz dodać olej z pestek malin lub z róży.
Kąpiel detoksykacyjna - do wanny wsyp około 100 g glinki i pozostań w wodzie przez 15-20 minut. Możesz dodać do kąpieli także ulubiony olejek eteryczny. Kąpiel detoksykacyjna jest polecana szczególnie osobom żyjącym w dużych, zanieczyszczonych miastach.
Z glinek można przygotować naprawdę mnóstwo naturalnych kosmetyków. Pewnie się zdziwisz, ale może to być również puder i pasta do zębów! Warto korzystać z wszechstronnych właściwości glinek. Czerpmy to co najlepsze z natury. A Ty masz już swoją ulubioną glinkę? Koniecznie daj znać czy używasz ich w swojej pielęgnacji.
Karelaka
Uwielbiam glinki! Jeden produkt a tyle zastosowań ❤
Daria Frisch
Muszę powiedzieć, ze jak na razie pokochałam glinkę ghassoul - za jej delikatność i super odżywianie. Teraz testuje glinkę różowa i na razie jestem bardzo zadowolona.