Jakie są typy karnacji i jak prawidłowo je rozpoznać?

0
Jakie są typy karnacji i jak prawidłowo je rozpoznać?

Określenie właściwego typu karnacji jest punktem wyjściowym dla wykonania makijażu podkreślającego walory twarzy, ale nie tylko. Pozwala ono również na wybór optymalnych zabiegów pielęgnacyjnych skóry, a nawet właściwe kompletowanie odzieży i dodatków. Jak wobec tego rozpoznać właściwy typ karnacji? O tym opowiemy w niniejszym artykule.

Typy karnacji - wiosna, lato, jesień, zima

Typ karnacji określa nie tylko kolor skóry, ale także kolor włosów i oczu. Warto ponadto wiedzieć, że najpopularniejsza analiza kolorystyczna odnosi się do jej metaforycznego podziału na 4 pory roku. Każdą z nich rozdziela się natomiast na 12 kolejnych podtypów i 6 grup kolorystycznych. Historia teorii typów urody kobiecej sięga 80. XX wieku, która opracowana przez angielską wizażystkę Carol Jackson.

Typy urody - wiosna

Karnacja typu urody o charakterze wiosennym charakteryzuje się delikatnością i subtelnością. Stanowi niemal dosłowne odzwierciedlenie wiosennej pogody - połączenia jasnego światła słonecznego o lekkim powiewie świeżości. Cechą charakterystyczną Pani Wiosny są piegi o złocistym lub lekko brązowawym kolorze. Jej włosy są z reguły jasne, cienkie w kolorze blond. Oczy nie mają wyrazistego kolorytu i oscylują w barwach czystego błękitu, zieleni i szarości. Wyjątek stanowi niekiedy jasny brąz. Wiosna jest charakterystycznym typem urody Słowian.

Najlepsze kolory ubrań dla typu urody wiosna

Na Pani o wiosennym typie urody najlepiej prezentują się ubrania w kolorze kości słoniowej oraz w ciepłych i jasnych odcieniach pastelowych. Unikać one powinny natomiast ciemnych barw, takich jak czerń, ciemny granat czy brąz.

Typy urody - lato

Typ urody lato jest złudnie podobny do swojej wiosennej wersji. Różni się natomiast nieco odcieniem skóry, który zazwyczaj jest mniej porcelanowy, a bardziej mleczny. Panie o typie urody lato mogą pochwalić się różnorodną paletą kolorystyczną włosów. Zaliczają się do nich tonacje w odcieniach blondu i brązu. Lato dzieli się na chłodne, jasne i przygaszone podtypy. Kolor oczu Pań tego sezonu ma w sobie natomiast najwięcej szarości spośród wszystkich pozostałych typów urody.

Makijaż dla Pani lato

Najlepszym makijażem dla Pani lata będzie ten, który podkreśli jej szary blask oka. Przyjmuje się, że najlepiej w tym zadaniu spisują się róże, fiolety i granaty. Podobnie jak w przypadku niebieskich tęczówek, szare oczy pięknie prezentują się w odsłonie „dymnego oka”. Do cieniowania makijażu oka klientki sklepu Couleur Caramel często wybierają naturalny cień do powiek o kolorze nubijskim. Jego mocna pigmentacja umożliwia wykonanie makijażu o efekcie profesjonalnym. Warto wiedzieć, że kosmetyk ten wyprodukowany został w 100% ze składników naturalnych. Co więcej, jest niezwykle wydajny.

Pani Jesień

Koloryt skóry Pań o jesiennym typie urody charakteryzuje się nieco cieplejszym i bardziej złocistym blaskiem. Piegi, jeśli występują, są nieco ciemniejsze i bardziej widoczne. Co więcej, to właśnie w przypadku tego typu urody charakterystyczne są rude włosy. Można powiedzieć, że legendarna postać fikcyjna Pipi Lansztrung najlepiej oddaje ten wyjątkowy rodzaj piękna. Panie obdarzone jego urokiem powinny zachować natomiast nieco większą ostrożność względem intensywnych promieni słonecznych. Większość tej grupy osób ma zielone lub brązowe oczy. Ten typ urody bardzo pięknie podkreślić można dodatkami w kolorze różnych odcieni zieleni.

Pani Zima

Można powiedzieć, że ten typ urody jest najbliższy kreacji Królewny Śnieżki. Cechuje go najjaśniejszy odcień skóry, który oscyluje w kolorach porcelany i czystej bieli. Warto natomiast wiedzieć, że Pani Zima posiada także swój orientalny podtyp. Jej cera jest wówczas bardziej oliwkowa, a po kąpielach słonecznych może stać się bardziej śniada, a nawet ciemna. Zimowy typ urody nadaje włosom ciemnych kolorów takich jak czerń lub popiel. Często spotykane także chłodne odcienie ciemnego blondu. Bardzo rzadko jego przedstawicielkami są blondynki.

Jaki podkład dla bardzo jasnego typu cery?

Dobór właściwego odcienia podkładu dla karnacji typu Zima jest wyjątkowo trudny. Niezwykle istotne jest bowiem, by nie pozostawiał plam na skórze, ale z drugiej strony nie powodował efektu porcelanowej maski. Odpowiedzią na wyjątkowe potrzeby tego typu karnacji może być naturalny podkład kryjący w kolorze jasnego beżu marki Couleur Caramel. Kosmetyk łatwo rozprowadza się po powierzchni skóry, a z jego wykorzystaniem wciąż możliwe jest krycie jej niedoskonałości.

Jak określić typ urody - eksperyment z kartką papieru

Zabieg rozpoznania typu cery z wykorzystaniem kartki papieru jest niezwykle prosty. Wystarczy przyłożyć ją do twarzy i porównać z naturalnych odcieniem swojej cery. Wyraźny kontrast pomoże dostrzec różnicę gdy odcień skóry jest wyjątkowo jasny. Za pomocą tego zabiegu będzie można rozpoznać natomiast jedynie ciepłą lub zimną tonację skóry. Jeśli skóra przy białej kartce papieru nabiera różowego odcienia, można przyjąć, że jej typ urody jest chłodny. Jeśli staje się ona lekko żółtawa - ciepły.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

1. Do czego przydaje się znajomość swojego typu urody?

Znajomość typu urody ułatwia dobór podkreślającego jego walory makijażu, odzieży oraz dodatków. Wiedza w tym zakresie podsuwa również wskazówki pielęgnacyjne skóry lub włosów danego typu urody.

2. Jak pielęgnować śniadą cerę?

Okazuje się, że optymalny rodzaj pielęgnacji skóry może być uzależniony od jej typu cery. W kontekście cery śniadej jest to odpowiednie nawilżenie, ponieważ wysuszony naskórek jest w jej przypadku wyjątkowo widoczny. Nie bez znaczenia jest także dieta, która powinna być bogata w witaminy i karotenoidy.

3. Jakie są typy urody na podstawie analizy kolorystycznej?

Podstawową kategorią różnicowania typów urody jest ich metaforyczny podział na cztery pory roku: wiosna, lato, jesień, zima. Do 6 typów urody należą natomiast: typy ciepłe, chłodne, jasne, głębokie, czyste, przygaszone.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Menu Szukaj więcej więcej
  • Couleur Caramel
  • Zapraszamy do kontaktu od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 16:00

  • Tel.:512-985-884
  • E-mail:sklep@couleurcaramel.pl
  • Zapisz się do newslettera
   Otrzymasz powiadomienia o promocjach i nowościach...i odbierzesz kupon o wartości 10 zł na pierwsze zakupy!
Darmowa dostawa od 150 PLN
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 1,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl