Jesień i zima to czas, który zdecydowanie kojarzy się z ciepłym kocykiem i paleniem świec zapachowych. Nie ma się co dziwić, bo świece nie dość, że tworzą niesamowity nastrój, to na dodatek przepięknie pachną, a także pomagają leczyć niektóre schorzenia. Oczywiście mówimy o świecach naturalnych. Czy wiesz czy różnią się od tych tradycyjnych? Za chwilę wszystko wyjaśnimy.
Naturalne świece zapachowe – czyli jakie?
Świecami naturalnymi nazywamy te, które powstają z naturalnych wosków roślinnych. Takimi woskami są wosk sojowy, palmowy lub kokosowy. Świecami naturalnymi są również te wytworzone z wosku pszczelego. Jednak ze względu na to, że powstają z substancji odzwierzęcych, nie są produktami wegańskimi. W praktyce szukając świec naturalnych, po prostu sprawdzaj ich skład. Jeżeli na opakowaniu pojawia się informacja 100% Soy wax, Vegetable wax, czy Palm wax, masz pewność, że jest to produkt naturalny. Zdecydowanie unikaj świec tradycyjnych wytwarzanych z wosku parafinowego. Jest to odpad ropopochodny. Tego typu świece mają sporo minusów w przeciwieństwie do ich naturalnych odpowiedników.
Dlaczego świece parafinowe to gorszy wybór od świec ekologicznych?
Pewnie zastanawiasz się, dlaczego lepiej wybierać świece wytworzone z naturalnych wosków. Szczególnie jeśli temat palenia świec nie jest Ci jeszcze aż tak znany. Oczywiście nie rzucamy słów na wiatr i spróbujemy za pomocą kilku argumentów, udowodnić Ci wyższość świec naturalnych nad parafinowymi.
- Podczas spalania parafiny do środowiska wydzielane są szkodliwe dla zdrowia substancje. Paląc często świece tradycyjne przyczyniasz się więc do zanieczyszczania środowiska, a w dodatku szkodzisz własnemu zdrowiu.
- Palenie świec parafinowych wiąże się z dymem i często brzydkim zapachem. Jeśli używamy takiego produktu w niewietrzonym pomieszczeniu, z pewnością ból głowy murowany.
- Temperatura spalania parafiny jest wyższa niż na przykład wosku sojowego. Z tego względu świece tradycyjne palą się zdecydowanie krócej niż te naturalne.
- Częstą praktyką jest dodawanie do knotów świec parafinowych ołowiu. Ten związek chemiczny może podrażniać i uszkadzać płuca, co skutkuje upośledzeniem oddychania, najczęściej w postaci astmy lub chorób płuc. Niestety producenci nie mają obowiązku informowania konsumentów o obecności ołowiu w świecy.
Jedynym plusem jaki znajdujemy w przypadku świec parafinowych jest po prostu ich niska cena. Tyle że niestety nie idzie ona w parze z jakością i bezpieczeństwem.
Dlaczego warto wypróbować świece naturalne?
Produkty naturalne to zawsze dobry wybór. Również jeżeli mówimy o świecach zapachowych. Tego typu produkty są bezpieczne dla Ciebie i środowiska, a co więcej wykonywane z odnawialnych surowców. Świece sojowe palą się czysto, jasno-żółtym płomieniem. Używane zgodnie z instrukcją, z dala od przeciągów, nie kopcą, a co najważniejsze podczas ich palenia nie są wydzielane toksyczne związki takie jak toluen czy benzen. Świece z wosków roślinnych palą się o wiele dłużej niż parafinowe, a ich wosk łatwo usunąć przy pomocy ciepłej wody z mydłem. Naturalne świece zapachowe można wykorzystać w aromaterapii, która pomaga w radzeniu sobie z niektórymi schorzeniami. Wystarczy wybrać produkt zawierający odpowiednie olejki, aby ulżyć sobie w bólu głowy czy uspokoić skołatane nerwy. Zastosowany w świecach knot zwykle wykonany jest z czystej bawełny lub drewna.
Jak palić naturalne świece sojowe?
Przy paleniu świecy sojowej warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Pierwsze palenie świecy powinno trwać 2-3h, tak aby górna warstwa wosku uległa roztopieniu. Dzięki temu świeca będzie paliła się równomiernie i nie powstanie tzw. tunel. Pamiętaj także o skracaniu knota. Ma to również wpływ na palenie się świecy i ograniczania kopcenie się. Przycinaj knot, tak aby miał długość około 0,5 cm. Jeżeli przycięcie stwarza problem, wystarczy, że odłamiesz nadpalony kawałek.