Doskonale wiesz, że kosmetyki naturalne to dobro w czystej postaci. Pewnie coraz lepiej radzisz sobie także w czytaniu składów i wiesz jakie produkty omijać. Wybierasz świadomie. Ale czy zastanawiałaś się kiedyś skąd pochodzą i jak pozyskiwane są składniki niezbędne do produkcji zdrowych kosmetyków? Zapraszamy dziś na podróż do świata natury.
Dlaczego certyfikacja kosmetyków jest ważna?
Rynek kosmetyczny staje się coraz większy, również dostępność kosmetyków naturalnych jest coraz większa. Niestety nie zawsze każdy kosmetyk, który został określony przez producenta jako naturalny, taki jest w rzeczywistości. Coraz częściej spotkać można produkty, które zawierają jedną lub dwie substancje pochodzenia naturalnego oraz szereg tych, które są dla Twojego organizmu szkodliwe. Z tego względu tak ważna jest certyfikacja kosmetyków. Produkty, które są certyfikowane przechodzą restrykcyjne badania i kontrole. Jednym z najbardziej znanych międzynarodowych stowarzyszeń certyfikujących kosmetyki jest ECOCERT. ECOCERT jest organizacją niezależną, która dokładnie bada i sprawdza przebieg produkcji kosmetyków naturalnych.
Jakie są wymagania względem kosmetyków z certyfikatem ECOCERT?
Kupując kosmetyki oznaczone certyfikatem masz pewność, że są one najwyższej jakości, a ich składniki zostały dokładnie przebadane. Certyfikat ECOCERT zostaje przyznawany poszczególnym kosmetykom, nie zaś całej marce. Dzieje się tak, ponieważ procesowi certyfikacji poddawany jest każdy produkt z osobna.
Kosmetyki certyfikowane muszą spełniać następujące obostrzenia:
- skład produktów musi być całkowicie wolny od szkodliwych lub potencjalnie szkodliwych substancji,
- składniki odzwierzęce muszą pochodzić od żywych zwierząt, a ich pozyskiwanie nie może łączyć się z jakimkolwiek ich cierpieniem lub uszczerbkiem
- zakazane są składniki genetycznie modyfikowane;
- składniki nie mogą być testowane na zwierzętach
- procesy technologiczne związane z produkcją danego kosmetyku, muszą być nieinwazyjne dla środowiska
- żaden składnik nie może być poddawany zabiegowi sterylizacji poprzez działanie promieniowania;
- opakowania zawierające kosmetyki certyfikowane powinny być wykonane z tworzyw biodegradowalnych lub nadających się do procesu recyklingu;
- opakowania w swoim składzie nie mogą zawierać żadnych substancji odzwierzęcych;
- jeśli kosmetyk zawiera składniki w postaci wosku pszczelego, mleka lub miodu, istotne jest, aby pozyskane zostały w sposób wykluczający krzywdę jakiegokolwiek zwierzęcia,
- na etykiecie kosmetyków z certyfikatem ECOCERT znajdują się dokładne dane na temat procentowej zawartości składników roślinnych, naturalnych oraz surowców pochodzących z certyfikowanych upraw.
Skąd pochodzą składniki kosmetyków naturalnych?
Jak już wiesz kosmetyki naturalne poddawane są restrykcyjnym kontrolom na każdym ich etapie powstawania. Kontrole te rozpoczynają się już w momencie przygotowywania gleby, na której mają być uprawianie surowce, wykorzystane do produkcji kosmetyków naturalnych. Badaniom poddaje się również wodę, którą będą podlewane rośliny. Takie miejsca to uprawy organiczne.
Uprawy organiczne i ekologiczne – czyli jakie?
Miejsca uprawy surowców wykorzystywanych do produkcji kosmetyków certyfikowanych muszą spełniać kilka ważnych zasad. W rolnictwie ekologicznym każdy element jest kontrolowany i dokładnie przebadany. W uprawie organicznej zabronione jest używanie chemicznych pestycydów czy nawozów. Nasiona użyte do siewu nie mogą być w żaden sposób genetycznie modyfikowane. Wszystkie procesy zachodzące na takich uprawach mają na uwadze odpowiedzialne wykorzystanie energii i zasobów naturalnych. W rolnictwie ekologicznym uwzględniane są całe ekosystemy, a działania są zgodnie z naturalnym cyklem życia. Hodowcy ekologiczni minimalizują produkcję odpadów, a także używają naturalnych kompostowników, przeprowadzając w ten sposób naturalny recykling.
Kosmetyki organiczne a dbałość o środowisko naturalne
Kosmetyki organiczne powstają w taki sposób, aby jak najbardziej ograniczyć produkcji na środowisko naturalne. Z tego powodu żaden składnik takiego kosmetyku nie może zostać pozyskany ze szkodą dla zwierząt. Ponadto produkty naturalne nie są testowane na zwierzętach. W miejscach upraw surowców niezbędnych do produkcji kosmetyków, nie są używane chemiczne nawozy czy pestycydy. Ekologiczny sposób uprawy jest o wiele mniej szkodliwy dla środowiska niż uprawy przemysłowe. Produkcja kosmetyków organicznych odbywa się również z poszanowaniem praw człowieka, przestrzegane są zasady Fair Trade i wspierany jest sprawiedliwy handel.
zimnarecenzuje
Dużo ważnych informacji :)
aagata.kubiak
Bardzo ważny artykuł